Merhaba,2010 yılından beri yoğun çalışma ve deneyimler sonrası PSA grubu araçların diyagnostik yazılım ve çözümlerinde büyük ilerleme kaydettik.

PSA Grubu ürettiği Citroen ve Peugeot marka araçlarında ortak beyin ve birimler kullanmkta. Bu benzerlik diyagnostiğe de yansıyıp iki firmaya ait araçların arasında işlem kolaylığı sağlamakta.

2002 yılı ikinci dönemden itibaren üretilen PSA grubu araçlarda, gaz pedali elektronik sisteme geçmiş araçların alt yapısı multiplex sistemden vanbus ve canbus olmak üzere iki arayüze yükseltilmiştir. Bu arayüz sayesinde araçta bulunan ekipman beyinlerine ulaşım kolaylığı sağlanmış ve adaptasyonlar yükseltilmiştir.

Hız sabitleme konusuna geldiğimizde öncelik aracın bir kaç opsiyonun değerlendirilmesinde.

Hız sabitleme esasında çok karmaşık bir sistem değil. Aracın tekerinden alınan hız değeri beyinde ayarlanan sabitlenen hız değerine gelene kadar araç kendi kendine gaz veriyor. Bu sistemi sizn yerinize beyin bir kaç yazılım oynuyla hallediyor.Siz koldan bunu iptal ettiğinizde, gaza ve ya frene bastığınızda bunu çok hızlı bir şekilde kesip güvenlik durumuna getiriyor. Bir akıl karmaşası var. Hız sabitleme kesinlikle frene müdehale etmez. Yani sadece araca gaz vermekle yükümlüdür.

Araçlardaki gereksinime gelince,

-Fren müşürünün çift yönlü olarak çalışması,

Fren müşürü bütün araçlarda en az tek taraflı müşüre sahiptir. Bu müşür frene basıldığında fren lambasını tetikler. Hız sabitlemede bu işlem dışında bir de beyine frene basıldığına dair sinyal gönderecek farklı bir müşür olması gerekmekte. Bu müşür lamba müşürünün aksine frene basıldığı an devreden çıkar. Bu devreden çıkma aynı anda HIz sabitlemeyi de eğer aktif ise iptal eder.

-Debriyaj müşürü

Fren müşürü ile aynı prensipte pedale basıldığında sinyali kesmekte kullanılan bir müşür olmalı. Bu sayede beyin debriyaja basıldığında frendeki gibi Hız Sabitleme aktif ise iptal etmekte.

-Gaz pedalinin elektronik olması

Eski nesil araçlarda gaz pedali diğer pedaller gibi bir tel yardımı ile çalışmakta idi. Gelişen teknoloji sayesinde tel sistemi aşılıp sinyalle çalışan pedaller geliştirildi. Bu şöyle oluyorki, siz elektronik bir pedalde bastığınız ayara göre pedal gelen akımı dirence uğratıp beyne sinyal şeklinde göndermekte. Beyin aldığı sinyalle araca yakıt püskürtmektedir. Hız Sabitlemede beyin sizin pedal direnciniz dışında kendi sinyal gönderip aracın hızlanmasını sağlamakta.


Bu ilk donanımların tamamlanması sonrasında iş araçtaki beyinlerin konfigurasyon ve uyumlarına kalıyor.

Aracın gaz verme işlemini ECU(motor beyni) sağlarken diğer görsel işlemleri BSi(elektronik beyin) sağlamakta. Motorun ve ECUnun uyumu , bunlarla beraber BSi ın uyumu orjinal aktivasyon işleminde çok önemli.

İşin özüne doğru ilerlersek, güvenlik ve servis politikası gereği çoğu servis sonradan uygulanan Hız Sabitleme işlemine destek ve ilgi göstermiyor. Yetkili olmayan servisler bunlara gerekli çabayı sunmayıp kullanıcıyı olmadığına ikna ediyor. Biz bu süreçleri egale edip Peugeot grubu 206 206+ 207 208 301 307 308 407 Partner Citroen grubu C2 C3 C-Elysee Berlingo  gibi araçlarda deneyip bir çoğunda sonuca ulaştık.

Peugeot ve Citroen marka araçlarınızın Hız Sabitlemeye uyumlu olup olmadığını öğrenebilir ve uyumlu ise kısa bir işlemle orjinal halde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bizimle irtibata geçip işlemlerinizi yaptırabilirisniz.

Hız Sabitleme işlemleirni aktivasyonu sırasında aracınızın beyinleirnde hatalar kontrol edilip silinmektedir.

Kullanmakta olduğumuz yazılım ve cihazlar sadece Peugeot ve Citroen marka araçlara uyumludur ve yetkili servislerin kullandığı yazılımdan daha da günceldir.

000webhost logo